A tetőfedés kiválasztása során számos szempontot kell figyelembe venni: a tartósság, az energiahatékonyság és a költségek mellett az esztétika sem elhanyagolható tényező, így sok esetben a cserepeslemez és a hagyományos cserép jön számításba. Az említett két alternatíva népszerű anyagok az építkezés és a felújítás során, amelyek között számos különbség és hasonlóság felfedezhető fel. Nézzük most meg, mely érvek szólnak a két tetőfedő típus mellett és ellen!
A cserepeslemez előnyei és hátrányai
A hagyományos, évszázadok óta alkalmazott cseréppel szemben az említett építőanyag egy újgenerációs megoldás, amelyet egyre szélesebb körben alkalmaznak. A cserepeslemez könnyebb és tartósabb alternatívát kínál a tetőfedéshez. Mivel acél vagy alumínium alapú, a cserépnél kevésbé súlyos. Emiatt a tetőszerkezetre kisebb tömeg nehezedik, ami különösen fontos a korlátozott terhelhetőséggel rendelkező épületek esetén.
Roppant tartós, ugyanis sok esetben korrózióálló, véd a víz és a szél ellen. Ráadásul nem igényel gyakori karbantartást sem, és még így is 50-60 évig megőrzi élettartamát. A napfény visszaverése által a belső terekben alacsonyabb hőmérséklet keletkezik, így energiahatékonysági szempontból is előnyösnek mondható. Az elemek között lévő tömítéseknek köszönhetően pedig a tető maximálisan vízzáró marad.
Fontos jellemzője a tűzállóság, amely biztonsági szempontból rendkívül előnyös. Tűz esetén a tető nem gyullad meg, így teljes védelmet nyújt. A cserepeslemez hátrányai között csupán a zajossága említhető meg. Eső és jégeső esetén a fém alapanyag miatt ugyanis sokkal nagyobb hangzavar keletkezhet, mint az egyszerű cserép esetében.
A cserép mellett és ellen szóló érvek
A hagyományos tetőcserép használata a tetőfedés klasszikus módja, amely még ma is igen népszerű. Képes az épületek egyedivé tételére, különböző színekben és formákban áll rendelkezésre, mégis természetes megjelenéssel bír. Tradicionális jellege értéket közvetít, amely növelheti az épület értékét és hozzájárulhat a vonzó településkép kialakításához.
A cserép nehéz és tartós is egyben, hiszen megfelelő karbantartás mellett akár 50-70 évig is használható. Ellenálló az UV-sugárzással és a hőmérsékletingadozással szemben, és nem is kopik könnyen.
Súlya miatt azonban nagy terhet ró a tetőszerkezetre. Emiatt erősebb kialakítást igényel, ez pedig az építkezés, felújítás költségeit is nagy mértékben növeli. Törékenysége miatt pedig a szállítása és a telepítése is nehézkesebb.
A hagyományos cserép hajlamos megrepedni, különösen fagyos időben. A törött elemet azonnal pótolni kell, különben beázást okozhat. Idővel szennyeződhet, növényi telepek jelenhetnek meg rajta, ezért rendszeresen kell tisztítani.
Melyiket válasszuk?
A két típus közül az egyéni preferenciák, az épület adottságai, az éghajlati tényezők és a költségvetés figyelembevételével érdemes dönteni. Ha egy tartós, könnyű és gyorsan felhelyezhető megoldást keresünk, a cserepeslemez mellett ajánlott letenni a voksot. Ha viszont a hagyományos megjelenés és az esztétika az elsődleges, a hagyományos cserép a legjobb megoldás.